Żeglujemy z pasją

Historia żeglarstwa w Jastrzębiu-Zdroju

od 7 kwietnia 2017 do 26 maja 2017

Żeglujemy z pasją

Wystawa czasowa prezentuje kilkudziesięcioletni dorobek żeglarzy z górniczego miasta oddalonego od morza i krainy jezior o setki kilometrów. Na ekspozycji pokazano interesujące zdjęcia z przygód na wodzie, unikatowe dokumenty, zdobyte trofea, żeglarskie wyposażenie, a nawet małą łódkę. Na planszach przedstawiono najważniejsze postaci i wydarzenia związane z jastrzębską historią żeglarstwa. Wystawę otwierają informacje, zdjęcia i nagrody związane z Jerzym Radomskim kapitanem s/y „Czarny Diament”, który był budowany na stoczni KWK Moszczenica w latach 1971-78. Kapitan Radomski jest laureatem wielu prestiżowych nagród żeglarskich i podróżniczych m.in. Nagrody Rejsu Roku (1986), Srebrnego Sekstantu (1995), Conradów (2008) oraz nagrody Kolosa (2010) za 32-letni rejs s/y „Czarny Diament”. Zaprezentowano także dokonania: Górniczego Klubu Żeglarskiego „Vega” , założonego w roku 1983, Górniczego Yacht Clubu „Delfin” (1973), który w roku1981 przekształcił się w GYC „Szkwał”. Wystawa przybliża osoby: Kazimierza Lampina i Andrzeja Kondaka – żeglarzy i konstruktorów oraz wybitnych niepełnosprawnych żeglarzy pochodzących z naszego miasta: Mariana Zakowicza, Eugeniusza Rakowicza i Andrzeja Burego.

Wystawę uroczyście otwarli: Janusz Jurczak – Dyrektor MOK w Jastrzębiu-Zdroju, Dariusz Zmuda – Komandor GYC „Szkwał”, Piotr Zysko –Wicekomandor ds. organizacyjnych oraz Kapitan Jerzy Radomski. Wystawę zwiedzać można do 26 maja 2017 r.

Zdjęcia: