Wystawy / Zakończone

placówka:

Viva Basket!

Wystawa polskiego i norweskiego plecionkarstwa

zakończone
od 4 lipca 2017 do 25 lipca 2017
Viva Basket!

W ramach warsztatów wakacyjnych Parking Sztuki będzie można zobaczyć wystawę Viva Basket!

Wystawa polskiego i norweskiego plecionkarstwa.

Wystawa jest częścią projektu „Niech żyje kosz! Plecionkarstwo jako żywa tradycja w kontekście Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury”. W jego ramach dokumentujemy tradycyjne rzemiosło, m.in. prowadząc badania etnograficzne na terenie Polski i Norwegii. Interesuje nas kontekst kulturowy plecionkarstwa, a w jego ramach również pytanie – co powoduje, że coraz więcej ludzi interesuje się tą tematyką i odkrywa potrzebę twórczego używania własnych rąk?

Odpowiedzi oczywiście są inne w Norwegii, inne w Polsce, zależne od miejsca i konkretnego człowieka. Jednak tym, co odkrywamy, jest przekonanie, że praca manualna, a wraz z nią rzemiosło, mocno łączą nas z całym dziedzictwem ludzkości. Podczas podróży terenowych spotykamy te same techniki i materiały, które funkcjonują od tysięcy lat. Dlatego też blisko nam do idei plecionkarstwa jako uniwersalnego języka, wspólnego dla ludzi na całym świecie.

Zastanawiamy się także nad problematyką ochrony rzemiosła. Jedną z możliwości jest Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury, która akcentuje umiejętności, a nie konkretne wytwory. Stąd też długoterminowy cel naszych działań – wpis plecionkarstwa na Listę UNESCO.

 

Wystawa będzie prezentowana przed Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Zdjęcia: