„Rzeźba w drewnie w twórczości Ryszarda Konasa i Marka Mocko”

wystawa rzeźb

od 11 stycznia 2019 do 29 marca 2019

„Rzeźba w drewnie w twórczości Ryszarda Konasa i Marka Mocko”

Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Rzeźba w drewnie w twórczości Ryszarda Konasa i Marka Mocko”.

Na wystawie zaprezentowano rzeźby w drewnie wykonane przez dwóch byłych górników z jastrzębskich kopalń: Ryszarda Konasa i Marka Mocko. Tematyka rzeźb jest różnorodna, oscyluje jednak wokół zainteresowań twórców a także otaczającego ich świata oraz wspomnień z lat młodości.
Marek Mocko jest byłym pracownikiem  KWK „Jastrzębie”. Twórca znany jest ze swej dbałości o szczegóły. Najchętniej rzeźbi wojowników, wikingów, rycerzy, Indian. Podejmuje także inne tematy np.: kobiety, świątki, czy motywy ze świata roślin i zwierząt. Działał w Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.

Ryszard Konas zawodowo związany był z KWK „Manifest Lipcowy” (dziś KWK „Zofiówka”), gdzie działał  m.in. w przykopalnianej pracowni plastycznej.  Choć artysta specjalizuje się w płaskorzeźbach wykonanych w łupku węglowym, to nie można pominąć także tych w drewnie. Konas jest autorem cyklu rzeźb ukazujących czynności wykonywane przez ludność wiejską, a także figur świętych.

Wernisaż wystawy: 11 stycznia 2019 r. godz. 17:00 (piątek)

Wystawa będzie czynna do 29 marca 2018 r.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!