Wystawy / Zakończone

placówka:

OD RUBĘSA DO PIKASA CZYLI HISTORIA SZTUKI WG TOMASZA BRODY

wystawa prac Tomasza Brody

zakończone

od 12 maja 2023 do 23 czerwca 2023
OD RUBĘSA DO PIKASA CZYLI HISTORIA SZTUKI WG TOMASZA BRODY

Miejski Ośrodek Kultury Galeria Sztuki Epicentrum zaprasza na wystawę malarstwa

„OD RUBĘSA DO PIKASA CZYLI HISTORIA SZTUKI WG TOMASZA BRODY”

Wernisaż 12.05.2023 r. godzina 17:00
Wstęp wolny

 

Rysownik, ilustrator, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie na wydziale Grafiki i Sztuki Mediów prowadzi Pracownię Ilustracji. Tworzy lalki i maski z przedmiotów codziennego użytku; upodabniał się do znanych ludzi w autorskim programie Zrób sobie gębę w TVP, a w niemieckiej wersji Ulicy Sezamkowej był słoniem, tygrysem, a nawet żyrafą.

Często wpada do Legnicy, a to odebrać nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Satyrykon (ośmiokrotnie, Grand Prix w 1997 r.), a to zaprojektować tablicę w alei zasłużonych satyryków na ulicznym deptaku. Od 2020 r. zasiada w Radzie Artystycznej Satyrykonu. Zilustrował m.in.: Zrób sobie Wrocław Mariusza Urbanka, Puszkę cacuszko Lecha Janerki i Tajemnice Świętej Dzielnicy Beaty Maciejewskiej.

Za ilustracje do książki Przygody przyrody Zbigniewa Macheja otrzymał nagrodę dla ilustratora w konkursie Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY, a za okładki do cotygodniowego dodatku Pełna Kultura w Słowie Polskim, nagrodę w międzynarodowym konkursie projektowania prasowego Chimera w 2004 r.

Od Rubęsa do Pikasa to tytuł jego autorskiej interpretacji historii sztuki z kosza na śmieci. Wangogi z mopów i Rubęsy z poduszek można było oglądać m.in.: w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Muzeum Karykatury w Warszawie i w mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

„Zawsze ciągnęło mnie do zgrywy, robienia min i przedrzeźniania rzeczy bardzo poważnych. Historia sztuki nadaje się do tego znakomicie. Kiedy widzę zamyślonych ludzi w muzeum kontemplujących tzw. sztukę wysoką, mam ochotę zrobić i kawał i podłożyć tam coś trywialnego.
Cały mój cykl Od Rubęsa do Pikasa powstał właśnie z takiej potrzeby”
– wyjaśnia.

 

Wystawa będzie czynna do 23 czerwca 2023 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00

 

 

Miejsce wystawy:
Galeria Epicentrum

Piłsudskiego 27 
44-335, Jastrzębie-Zdrój