Wystawy / Zakończone

placówka:

Dziady Żywieckie

wystawa masek obrzędowych

zakończone

od 12 stycznia 2017 do 17 marca 2017

Galeria Historii Miasta czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17.30, dla grup zorganizowanych od 8:00 do 16:00. Wstęp wolny.

Lekcje muzealne odbywają się po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Dziady Żywieckie

Na czasowej ekspozycji w Miejskim Ośrodku Kultury – Galerii Historii Miasta można było zobaczyć ponad 40 masek obrzędowych z kolekcji Stanisława Wojtyły z Żabnicy.

Chociaż maski funkcjonowały w polskiej tradycji ludowej od dawna do dziś zwyczaj ich zakładania przez zespoły kolędnicze przetrwał w niewielu miejscowościach m.in. na Żywiecczyźnie. Co roku w godny czas, czyli w okresie grudnia i stycznia we wsiach Beskidu Żywieckiego spotkać można grupy kolędników. Ci kolorowi i hałaśliwi przebierańcy obchodzą domostwa w celu zapewnienia odwiedzanym ludziom szczęścia i wszelkiej pomyślności.

W zależności od miejsca i czasu, w którym kolędnicy chodzą wymienić można następujące grupy: Mikołaje z Istebnej (6 grudnia), Herody i Szlachcie (w dniu św. Szczepana czyli 26 grudnia) czy Dziady noworoczne (Sylwester i Nowy Rok). Na wystawie w GHM zobaczyć było można drewniane maski Dziadów noworocznych, a wśród nich maski: diabłów, śmierci, Żydów, Cyganów, kominiarzy, sznurkarzy czy wiejskiego matoła. Wystawa uzupełniona została plakatami związanymi z kulturą Beskidu Żywieckiego autorstwa prof. Michała Klisia z katowickiej ASP oraz fotografiami z tegorocznego widowiska Dziadów noworocznych z Żabnicy autorstwa Macieja Goliszewskiego.

Wystawę zwiedzać było można 12 stycznia do 17 marca 2017 roku.

Zdjęcia:
Miejsce wystawy:
Galeria Historii Miasta

ul. Witczaka 4
44-335 Jastrzębie-Zdrój