Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza na niezwykłe spektakle plenerowe w ramach programu TEATR POLSKA
„Matecznik”
Fundacja Teatr Łatek
Reżyseria: Krzysztof Zemło
23 listopada 2024 r. godz. 18:00
Kino „Centrum”, Al. Piłsudskiego 27, 44-335 Jastrzębie-Zdrój
„Matecznik”
"Patrzyliśmy na świat i rozmailiśmy. Ja przeważnie pytałem, a on odpowiadał... Taka rozmowa tutejszego z obcym…". Spektakl to podróż do miejsc, krajobrazów, okoliczności, historii z Podlasia których już w większości nie ma. Czas zawirował. Niepostrzeżenie z naszego krajobrazu znikły stogi siana, snopki zboża, płoty zrobione z drewnianych żerdzi, wozy z sianem. Ławki przed posesjami na których siadali miejscowi patrzyli na świat i starali się go zrozumieć są już w większości puste.
„A może wszystko to jest ….tylko inaczej”. Dziś również, tak jak kiedyś wystarczy może się zatrzymać, usiąść. Rozejrzeć się wokół siebie, dostrzec otaczającą przestrzeń i piękno. Wejść w dialog z naturą i kulturą o tym, co nieprzemijalne.
Spektakl jest inspirowany wydanym w 1984 albumie fotograficznym Wiktora Wołkowa pt. „Wołkow”. Pracowało nad nim trzech wybitnych podlaskich twórców: Wiktor Wołkow, Edward Redliński i Andrzej Strumiłło. Na bazie tej książki powstał autorski spektakl Krzysztofa Zemły pt. „Matecznik”. Czwarty twórca, tym razem teatralny, z wielkim uszanowaniem dla poprzednich trzech wielkich indywidualności, inspirując się książką przygotował widowisko sceniczne. Użył do tego eksplorowanych od lat w swojej twórczości technik związanych z teatrem cienia i światła. Spektakl podzielony jest na kilka opowieści, które ilustrowane są fotografiami. Widzowie mogą posłuchać historii o płotach, drzewach, wronach, drogach czy rzece. W specyficzny dla teatru Łątek sposób narracja uzupełniona jest fotografiami wyświetlanymi i animowanymi przy pomocy rzutników, grafoskopów na różnego rodzaju statycznych i ruchomych tłach. Dzięki użytym technikom i grze Zemły widz przenosi się do świata, którego już nie ma. W spektaklu padają pytania o los człowieka; o indywidualność; o przyjaźń; o istnienie smutku na świecie: o rzeczy proste, codzienne i ważne.
Spektakl „Matecznik” stanowi kontynuację artystycznych poszukiwań realizowanych w widowiskach „Pieśni Miłosne”(2019) oraz „Pieśń rzeki”(2020). Stosowane we wcześniejszych widowiskach (Romans Perlimplina i Belisy”, „Podróż”, „Dla mnie bomba!!!”, „Okienko”, „Pan Maluśkiewicz”) spektrum technik teatru cieni i światła wzbogacono w tych spektaklach o animację oraz przetworzenia gotowych zdjęć fotograficznych. Realizowano to głównie za pomocą różnego rodzaju starych technik projekcyjnych- rzutników slajdów oraz grafoskopów. Poza fotografiami Wiktora Wołkowa w spektaklu użyte zostały animacje, które specjalnie do tego spektaklu przygotowała supraska artystka Agnieszka Waszczeniuk - reżyserka filmów animowanych, autorka plastyki, scenarzystka i animatorka specjalizująca się w technice animacji sypanej mieloną kawą. Ta technika została użyta do stworzenia animacji nawiązujących do prac Andrzeje Strumiłły, który przygotował napisy do albumu. Scenografię do spektaklu przygotowała Ewa Zemło – artystka plastyk, aktorka i współzałożycielka Teatru Łątek w Supraślu. Za muzykę, która stanowiła klimatyczne tło dla przedstawionej historii oraz przenosiła widzów do świata zaklętego w fotografiach odpowiadała Ania Broda, która ją przygotowała specjalnie do tego spektaklu.
Czas trwania: 55 min + plus spotkanie z twórcami.
Reżyseria: Krzysztof Zemło
Obsada: Krzysztof Zemło
Muzyka: Ania Broda
Scenografia: Ewa Agnieszka Zemło
Animacje: Agnieszka Waszczeniuk
Premiera: 18 września 2024, Supraśl
Bilety w cenie 30 zł do nabycia na naszej stronie internetowej oraz w kasie kina „Centrum”.
TEATR POLSKA 2024
TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu. Program TEATR POLSKA organizowany jest w 2024 po raz szesnasty. Do tegorocznej edycji Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 13 przedstawień:
Pokazy spektakli TEATR POLSKA trwają od 1 września do 30 listopada 2024 r.
Chłopaki płaczą, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, reż. Michał Buszewicz
Chopcy z Roosevelta, Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Jacek Głomb
Hamlet-Komentarz, Fundacja Bral/Teatr Pieśń Kozła, reż. Grzegorz Bral
Historia Jakuba, Fundacja Zatrzymać Czas, reż. Aldona Figura
Ifigenia ze Splott, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, reż. Filip Gieldon
Kulka, Fundacja LALE.Teatr, reż. Tomasz Maśląkowski
Mała piętnastka – legendy pomorskie, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, reż. Tomasz Man
Matecznik, Fundacja Teatr Łątek, reż. Krzysztof Zemło
Morze ∞ możliwości, Fundacja Gra/nice, reż. Aga Błaszczak
Perfekty i Ambaras, Teatr Lalek „Pleciuga”, reż. Jakub Krofta
Pięć i pół człowieka, Olsztyński Teatr Lalek, reż. Andrzej Bartnikowski
Q&A, Stowarzyszenie Imagination Space Center, reż. Rachel Erdos
W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej, Dom Spotkań z Historią, reż. Anna Gryszkówna
TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska
Piłsudskiego 27
44-335, Jastrzębie-Zdrój